Bibliografia w pracach humanistycznych

Bibliografia w pracach humanistycznych

Bibliografia jest nierozłącznym elementem każdej pracy naukowej. To pierwszy element, który powinniśmy stworzyć. Na podstawie publikacji w niej zawartych tworzymy pracę.

Zanim zaczniemy to robić, musimy się dobrze zaznajomić z tematem, któremu mamy poświęcić czas. Tworząc takie dzieło, musimy być dobrze przygotowani. Należy wybrać książki, czasopisma czy inne dokumenty które dają nam najwięcej informacji o temacie.

Opisy bibliograficzne tych utworów umieszczamy w bibliografii załącznikowej, tak aby każdy, który będzie przeglądał naszą pracę wiedział, skąd zaczerpnęliśmy informacje i na jakiej podstawie wysnuliśmy wnioski oraz stwierdzenia. Ten dokument ukazuje pozycje, z których korzystaliśmy lub które porównywaliśmy z naszą pracą. Powstaje on przecież w kontekście  innych publikacji. Możemy polemizować z pisarzami i autorami innych dzieł, a także odwoływać się do pozostałych ich prac.

W naukach humanistycznych bibliografia odgrywa tak samo ważną rolę jak w przypadku każdej innej nauki. Jest obowiązkowym elementem każdej pracy naukowej, książki czy innej publikacji. Nie zależnie od tego, czy dotyczy ona tematyki humanistycznej czy ścisłej, jest to element, który musimy zawrzeć w swojej pracy.

Różnica może polegać na źródłach z których korzystamy. Tworząc tego rodzaju pracę, o takiej tematyce, warto zapoznać się z literaturą na ten temat. Możemy korzystać z wszelkich książek dostępnych na interesujący nas temat, z wierszy, z artykułów czy innych publikacji. Możliwości są ogromne, musimy tylko odpowiednio z nich skorzystać.