Co to jest baza bibliograficzna?

baza bibliograficzna

Baza bibliograficzna jest czymś, co każdej osobie szukającej książek lub artykułów z pewnością ułatwi sprawę. Jest to wyszukiwarka w formie bazy danych, która pozwala nam wyszukiwać niezbędne dokumenty. Dzięki temu możemy również zlokalizować interesujące nas artykuły w konkretnych czasopismach.

Baza bibliograficzna pomocna w pisaniu pracy magisterskiej

Dla osób, które rozpoczynają pisanie pracy – począwszy od maturalnej, skończywszy na doktoranckiej, są to bazy niezbędne. W łatwy sposób pomagają stworzyć bibliografię. Jeśli nie wiemy gdzie szukać potrzebnych materiałów, nie znamy tytułów książek, nie wiemy w którym czasopiśmie czegoś szukać, co pasowałoby do tematu naszej pracy – przeszukanie bazy bibliograficznej jest najlepszym wyjściem. Możemy łatwo znaleźć na przykład jakiś magazyn, szukając nie tylko po nazwisku autora czy po tytule gazety, a po haśle przedmiotowym czy słowie w tytule. Dzięki temu szybko uzyskamy dostęp do potrzebnych informacji.

Google to nie wszystko

Warto pamiętać, że wyszukiwarka Google to nie wszystko. Dziś szczególnie ludziom młodym wydaje się, że jeżeli w niej czegoś nie znajdą, to znaczy, że to „coś” nie istnieje. A to wielki błąd. Biblioteki są pełne materiałów, które są rzetelne i wiarygodne, a niektórzy z nas już chyba zapomnieli o ich istnieniu. Korzystają tylko z zasobów internetowych, a i tak nie wykorzystują ich wszelkich możliwości.

Bazy bibliograficzne są niewyczerpanym źródłem informacji, pozwalają nam nie tylko odnaleźć odpowiednie książki, ale też mogą mieć inną tematykę. Bez problemu możemy skorzystać z Bibliografii Geologicznej Polski, Bibliografii Historii Kościoła, Bibliografii Wojska Polskiego czy też z bazy Woman in Politics, dotyczącej działalności kobiet w polityce światowej. Każdy, znajdzie taką bazę danych, w której może coś dla siebie i do swojej pracy znaleźć. Możliwości są ogromne i powinniśmy z nich korzystać.