Gromadzenie materiałów do publikacji naukowej – case study

Zastanawiasz się, jak wygląda proces powstawania bibliografii i gromadzenia materiałów do publikacji? Dzisiaj uchylimy rąbka tajemnicy i opiszemy jedno ze zleceń, nad którym mieliśmy przyjemność pracować.

Potrzeba klienta

Jakiś czas temu klient z prośbą o dostarczenie materiałów do publikacji naukowej. Potrzebował materiałów do swojej publikacji na temat musicalu polskiego do 1990 roku. W grę wchodziło odnalezienie i zgromadzenie jak największej ilości informacji dotyczących produkcji wskazanych przez klienta. Były to zarówno informacje na temat twórców, treści, przedstawień, recenzje, a także materiały graficzne takie jak plakaty, programy, ulotki czy fotografie obsady. Istotne było namierzenie i zebranie wszelkich dostępnych materiałów. Zazwyczaj w bibliografii istotne są jak najnowsze materiały, jednak tutaj ze względu na specyfikę tematu musieliśmy zastosowań inne podejście. Wyszukiwanie starszych materiałów może być wyzwaniem.

 

Nasz research

Pracę nad tym zleceniem rozpoczęliśmy standardowo od zastosowania metody desk research. Pierwszym krokiem było przygotowanie bibliografii w oparciu o informacje zapewnione przez klienta. Jej sporządzenie pozwoliło na usystematyzowanie i usprawnienie poszukiwań w dalszej części realizacji. Do części materiałów udało nam się dotrzeć przez desk research w formie zdigitalizowanej, natomiast wiele z nich dostępne było jedynie w bibliotekach i archiwach w różnych miastach. Nie stanowiło to dla nas jednak żadnej przeszkody. Aby zapewnić kompletność realizacji usługi, spędziliśmy trochę czasu w tych instytucjach, szukając i gromadząc materiały niezbędne dla klienta. Wszelkie materiały, które dostępne były jedynie w formie tradycyjnej zdigitalizowaliśmy i przygotowaliśmy w czytelnej formie, tak, aby ułatwić do nich dostęp klientowi i usprawnić jego pracę.

 

Korzyści dla klienta

Klient otrzymał gotowy zestaw materiałów, które przyspieszyły i ułatwiły proces przygotowania publikacji. Wiele z nich nie było dostępnych w formie elektronicznej i znajdowało się w bibliotekach i archiwach na terenie całej Polski. Dzięki ich zdigitalizowaniu przez nas, klient mógł je otrzymać i skorzystać z nich bez potrzeby podróży po kraju. Przez połączenie metody desk research oraz tradycyjnego researchu w instytucjach kultury byliśmy w stanie dotrzeć do największej ilości materiałów.

 

Potrzebujesz podobnej usługi z zakresu budowania bibliografii czy gromadzenia materiałów?

Każda oferta dopasowana jest do indywidualnych potrzeb klienta. Skontaktuj się z nami i powiedz nam, jakich informacji potrzebujesz, a my przygotujemy dla ciebie bezpłatną wycenę.