Jak się nie rozpraszać pisząc pracę magisterską?

Jak się nie rozpraszać

Jak nie rozpraszać się pisząc pracę magisterską? Dziś radzimy, jak skoncentrować się i bez przeszkód ukończyć swoją pracę.

Jesteś pełny chęci i motywacji, aby wreszcie usiąść i zacząć pisać swoją pracę magisterską, ale ciągle cię coś rozprasza. Mamy dla Ciebie kilka porad, jak sobie z tym poradzić.

Porządek

Po pierwsze, przygotuj swoje miejsce pracy. Zrób porządek na biurku, zbierz wszystkie książki i materiały z których będziesz korzystać w jednym miejscu. Dzięki temu nie będziesz musiał przerywać pracy, wstawać i marnować czasu na szukanie ich.  Przygotuj sobie też coś do picia, najlepiej wodę, i zdrowe przekąski, które pomogą Ci zachować koncentrację. Mogą to być orzechy lub gorzka czekolada.

Rozpraszacze

Po drugie, odłóż telefon! Wycisz powiadomienia, połóż go ekranem w dół i spróbuj nie dotykać dopóki nie skończyć pracować. Jeżeli nie możesz powstrzymać się od sprawdzania wiadomości, spróbuj skorzystać z aplikacji, które blokują dostęp do aplikacji na wybrany okres czasu. Możesz zrobić to samo na komputerze. Jeżeli potrzebujesz dostępu do internetu, wystarczy, że zablokujesz dostęp do stron, które Cię rozpraszają i zabierają Ci czas.

Miejsce pracy

Jeżeli mimo to w twoim otoczeniu są rzeczy, które odciągają twoją uwagę od pisania, spróbuj zmienić miejsce pracy. Być może wystarczy, że przeniesiesz się do innego pokoju, ale są też inne alternatywy. Pod warunkiem, że nie przeszkadza Ci szum w tle, możesz przenieść się do kawiarni. W innym przypadku dobrym miejscem jest czytelnia w bibliotece.

Pomodoro

Być może nie możesz się skupić, ponieważ stresuje cię ogrom pracy. Spróbuj rozdzielić wszystko co musisz zrobić na małe części. Wyznacz sobie odpowiednie cele. Nie musisz napisać całej pracy magisterskiej w jeden dzień, wystarczy, że zaczniesz od strony albo dwóch. Pomocnym może być też zastosowanie tzw. metody Pomodoro. Polega ona na pracy w 25-minutowych odcinkach czasu, między którymi są 5-minutowe przerwy. Po czterech takich cyklach zrób sobie dłuższą przerwę. W czasie przerw pamiętaj, żeby chociaż na chwilę wstać, przeciągnąć się.

 

Spróbuj zastosować chociaż kilka z tych sposobów jak nie rozpraszać się podczas pisania swojej pracy magisterskiej, a zobaczysz, że będziesz w stanie się skupić i szybko ją skończyć.