Menadżer bibliografii – czy to się przydaje?

manager bibliografii

Tworzenie bibliografii, spędza sen z powiek wielu przyszłych absolwentów. Nie ma co ukrywać, zbieranie pozycji, układanie ich w kolejności alfabetycznej, jest pracą co najmniej mozolną. Istnieje jednak szereg narzędzi, które usprawniają zbieranie pozycji i tworzenie bibliografii.  Do takich narzędzi można zaliczyć menadżera  bibliografii.

Menadżer bibliografii, to narzędzie posiadające wersję niezwykle prostą, jak i wersję bardziej nowoczesną, przez to nieco bardziej skomplikowaną. Podstawową i zasadniczą funkcją menadżera bibliografii jest pomoc w zarządzaniu bazą bibliograficzną, a badaczom ma za zadanie ułatwienie pisania tekstów. Dodawać nowe pozycje do menadżera  bibliografii można poprzez wpisywanie całych rekordów, łączenie się z bazami danych bibliotek czy też poprzez wykorzystanie wyszukiwarki Google Scholar. Raz wprowadzona pozycja zostaje zapamiętana przez menadżera i nie ma potrzeby jej kolejnego wpisywania. Aby, umieścić ją w swojej bibliografii, wystarczającym jest zaznaczenie danej pozycji.

Menadżer bibliografii jest niezwykle przydatnym narzędziem. Po pierwsze pozwala na zarządzanie własną bazą bibliograficzną oraz na łączenie się z innymi, profesjonalnymi bazami. Z łatwością, poprzez odpowiedni wybór można stosować narzucony przez promotora styl bibliograficzny. Ponadto tworząc bibliografię unikniesz możliwości popełnienia błędów (wielokrotnie zdarza się gubienie kropek, stawianie ich w nieodpowiednich miejscach, itp.). W pracach naukowych nie można sobie pozwolić nawet na postawienie przecinka w nieodpowiednim miejscu. W profesjonalnych menadżerach wbudowana jest znaczna ilość styli bibliograficznych, spośród których można wybierać.

Warto podczas pisania pracy dyplomowej, magisterskiej, czy licencjackiej korzystać z tego rodzaju „wspomagaczy”, gdyż nie tylko usprawnią pracę absolwenta, ale również pozwolą na uniknięcie licznych, niepotrzebnych błędów. Dzięki menadżerowi możesz zaoszczędzić naprawdę wiele czasu.

Przykładowe programy: