Jak robić notatki do pracy magisterskiej?

jak robić notatki

Gdy zaczyna się szukać i gromadzić materiały do pracy trudno oprzeć się pokusie myślenia „przyda się”. Pokusa o tyle zwodnicza, że zbierając wszystko, co wydaje nam się przydatne, zwykle kończymy z mnóstwem zapisanych drobnym maczkiem kartek, masą kserówek, których celu przynajmniej w połowie nie pamiętamy, książkami, wycinkami i do tego plikami w komputerze (i to zwykle zapisanymi w kliku miejscach). Dziś więc kilka zasad, które pomogą utrzymać porządek.

   1. Wypożyczone bądź kupione książki przeglądaj od razu. Sprawdź spis treści, pobieżnie treść poszczególnych rozdziałów, bibliografię – zorientuj się czy ta książka jest ci naprawdę potrzebna czy tylko zajmuje miejsce na półce i robi dobre wrażenie. Jeśli książka okaże się przydatna warto ocenić czy musimy przeczytać ją całą, czy wystarczą nam z niej tylko fragmenty.
   2.  

   3. Kserówki koniecznie porządkuj. Najlepiej umieszczaj w przeznaczonym dla nich segregatorze. Możesz je umieszczać w koszulkach albo dziurkować strony (dziurkowanie jest o tyle wygodniejsze, że za każdym razem nie musisz wyciągać kartek z folii). Pamiętaj:- zapisz na pierwszej stronie skserowanych materiałów autora, tytułu książki skąd fragment pochodzi, zakresu stron, wydawnictwa i roku (taki opis będzie przy tworzeniu bibliografii bardzo pomocny).
    • opisz materiały. Jedno – dwa zdania wystarczą by podsumować wiedzę, która w danym fragmencie jest dla nas ważna. Pamięć jest zawodna, a jestem przekonana, że nikt nie chce czytać tych samych artykułów dwa razy
    • możesz zaznaczać na kolorowo brzegi poszczególnych kserówek, żeby się od siebie różniły. Warto tez korzystać z przekładek, które umożliwiają sortowanie sporej ilości materiałów w grupy, a także szybkie dotarcie do określonego miejsca bez konieczności wertowania całego segregatora
    • materiały układaj tematycznie, chronologicznie bądź alfabetycznie… wybierz ten styl, który najbardziej ci odpowiada. Pamiętaj tylko, żeby być konsekwentnym.
   4.  

   5. Notatki robione ręcznie mają kilka plusów, choć pewnie super technologiczni czytelnicy stwierdzą, że mają komputer. Ale w trakcie robienia notatek uruchamiamy dodatkowe partie mózgu, które poprawiają naszą koncentrację i ułatwiają lepsze zapamiętywanie informacji. Poza tym dzięki notatkom jesteśmy z stanie za pomocą dosłownie kilku kluczowych punktur zebrać w całość spory materiał. Trzy fundamenty efektywnego notowania to: wybranie najważniejszych informacji, sprawienie, że informacje są zrozumiałe, zapisanie tak, by były łatwe do zapamiętania. Co jest ważne:- notuj tylko najważniejsze hasła/pojęcia/zdania. Często piszemy za dużo, przepisujemy całe zdania, a tym samym zajmujemy miejsce i głowę niepotrzebnymi informacjami. Nie przepisuj książki!!!
    • stosuj podkreślenia, pismo drukowane – zaznaczaj to, co najważniejsze
    • twórz nagłówki
    • używaj skrótów
    • używaj wypunktowań
    • staraj się pisać własnymi słowami
    • rysuj – obrazowanie zasłyszanych informacji pomaga
    • baw się kolorami – jeśli lubisz
    • pisz wyraźnie
   6.  

   7. Pliki w komputerze muszą być uporządkowane. Najlepiej gdy wszystkie materiały znajdują się w jednym miejscu. Najwygodniej jak masz jeden dedykowany pracy folder, wewnątrz którego masz katalogi zawsze odpowiednio opisane. Poszczególne pliki też oczywiście opisuj. Niech to będzie tytuł, albo autor, albo data, bądź typ dokumentu lub zakres pracy, do której materiały są potrzebne. Pamiętaj, że już po samym opisie plik powinien dać się rozpoznać i powinieneś wiedzieć co ma w środku. Nie ma nic gorszego jak otwierania wszystkich plików po kolei i sprawdzanie co w nich tak naprawdę jest.
   8.  

   9. Programy do notatek. Jest ich teraz sporo np. OneNote czy Evernote. Umożliwiają zapisywanie wszystkich dokumentów, plików, zdjęć, linków, rzutów ekranowych, nawet ręcznych notatek w jednym miejscu na naszym komputerze. A dzięki temu, że programy tego typu są multipratformowe mamy dostęp do naszych materiałów nie tylko w domu, ale też np. na smarfonie w każdym miejscu, gdzie zamarzy nam się pracę magisterską pisać;)

Porządek w plikach ułatwi pisanie, a potem też tworzenie zarówno przypisów, jak i bibliografii.